Si të pastroni një vaditës oral dhe të shmangni NDËRPRIMET

Uji përmban minerale që tentojnë të grumbullohen në tuba dhe në depozitat e ujit. Irrigador Bucal. Prandaj, ne kemi nevojë kryejnë mirëmbajtjen dhe pastrimin e rregullt, duke shmangur kështu që efektiviteti i tij të reduktohet ose të prishet.

Çdo një deri në tre muaj maksimumi, duhet të ndiqni këto hapa të thjeshtë mbajeni të pastër dhe funksionon mirë.

lani vaditësin e dhëmbëve

Çfarë materialesh ju nevojiten për ta pastruar?

Për të kryer pastrimin do t'ju duhet ujë, uthull, një sapun enësh dhe një sfungjer. Me një makinë larëse enësh në vend të sfungjerit dhe sapunit do të ishte më e lehtë, por nuk është thelbësore.

Me këtë ju keni mjaftueshëm për të dezinfektuar siç duhet hidropulsorin tuaj.

Pastrim hidropulsor hap pas hapi

Sapo të keni materialin, do të mjaftojë me katër hapa të thjeshtë për të marrë një pastrim të duhur të hidropulsorit tuaj.

Pastroni rezervuarin e ujitësit të dhëmbëve

depozitim i pastër i ujitës dentar

Duke ndjekur udhëzimet e prodhuesit hiqni rezervuarin e ujit të vaditësit. Nëse modeli juaj ka hiqni valvulën dhe pastroni duke e fërkuar me duar nën ujë të rrjedhshëm.

Kur të keni hequr rezervuari mund ta lani në tabakanë e sipërme të makinës larëse enësh. Nëse nuk keni makinë larëse enësh, do t'ju duhet të përdorni sfungjerin me sapun.

Pastroni pjesët e brendshme të pajisjes

pastrimi i ujitës oral

Mbushni rezervuarin me një përzierje të 2 deri në 4 lugë uthull të bardhë me gjysmë litër ujë rubineti. Më pas niseni dhe bëjeni vrapoj në gjysmë të rrugës të përzierjes dhe fikeni pajisjen.

Më pas duhet ta lini me zorrën në lavaman duke u kulluar për disa 20 minuta që zgjidhja të hyjë në fuqi në ambiente të mbyllura.

Më pas duhet të ndizni vaditësin për të zbrazur pjesën tjetër të përzierjes dhe më pas ta shpëlani duke kaluar një rezervuar të plotë me ujë të ngrohtë.

Pastrimi i grykave

Për të pastruar kokën duhet vetëm zhyteni për pesë minuta në uthull të bardhë dhe më pas shpëlajeni me ujë të vakët në vetë vaditësin. E rekomanduara ndryshimi i grykave çdo 3/6 muaj për të parandaluar bllokimin e tyre dhe dëmtimin e performancës së pajisjes tuaj.

Pastrimi i dorezës

dorezë e pastër vaditëse waterpik

Pastrimi i dorezës bëhet saktësisht njësoj si hundët: 5 minuta për të zhytur në uthull dhe shpëlarë me ujë.

Përfundime dhe video mbi mirëmbajtjen

Mbajtja e ujitjes tuaj të pastër dhe funksionimi për shumë vite kërkon pak kohë dhe është shumë e thjeshtë. Ne ju rekomandojmë që ta bëni gjithmonë duke marrë parasysh udhëzimet e secilit prodhues, për rekomandime specifike për secilin model.

Video hap pas hapi:

Nëse keni ndonjë dyshim, mund ta shihni procesin në këtë video shpjeguese në spanjisht 🙂

❤ PARAQITUR NË WEB


Sa dëshironi të shpenzoni për ujitësin e dhëmbëve?

Ne ju tregojmë opsionet më të mira me buxhetin tuaj

50 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

16 komente në "Si të pastroni një vaditës oral dhe të shmangni NDËRMARRJET"

 1. Kam dy vaditues waterpik waterflosser dhe te dy jane te demtuar, njeri zorra u kristalizua dhe u prish dhe tjetri motori ka zhurme por nuk del uje. Cfare mund te bej?

  përgjigje
 2. Përshëndetje, unë kam një oxyjet oral B dhe myku është krijuar në filtrin në gotë.
  Nuk gjej dot ndonjë tutorial për ta çmontuar dhe pastruar, a është e mundur të bëhet?
  të fala

  përgjigje
  • Përshëndetje, pa më shumë të dhëna është e komplikuar. Gjëja më normale është zakonisht copë litari i rezervuarit ose ndonjë tub i dëmtuar ose i lidhur keq. pershendetje

   përgjigje
 3. Irrigatori im dentar është Oral b Braun Type 4715. Ka një pjesë që quhet filtër ajri. Unë supozoj se është një filtër. A mund të hiqet për pastrim? Nëse po, si? Dhe gjithashtu, si hiqet valvula nga kova për pastrim? Faleminderit

  përgjigje
  • Përshëndetje Mercedes. Ne kemi disa muaj që testojmë oxyjet-in, por mendoj se mbaj mend që filtri nuk hiqej dot. Në çdo rast, ju mund të kontaktoni markën në emailin në faqen e saj të internetit, në pak ditë ata zakonisht u përgjigjen pyetjeve tuaja. pershendetje

   përgjigje
  • Përshëndetje Alexia. Mund t'ju tregojmë pak pa ditur llojin, modelin etj. Nëse nuk ndizet ose motori ka dështuar ose voltazhi nuk e arrin për shkak të dështimit të çelësit, përshtatësit ose baterisë. Këshillohet të kontaktoni shitësin nëse është më pak se dy vjeç dhe me SAT nëse ka më shumë. fat

   përgjigje
 4. Përshëndetje. Unë kam një pikë uji për dy muaj. Butoni në dorezë filloi të bllokohej derisa u mbërthye. Cfare mund te bej? Faleminderit.

  përgjigje
 5. Pershendetje, bleva nje vadites waterpik ultra p100 dhe me duket e cuditshme qe nese nuk e heq valvulen nga rezervuari nuk del uje nga zorra ne gryke qe te mund ta perdor. Pyetja ime është a është e nevojshme të hiqet valvula nga rezervuari i ujit që të funksionojë?Sepse nëse jo, ajo që më duket e çuditshme është se nuk mund ta heq rezervuarin nga pajisja që të mund ta mbush dhe ta vendos përsëri sepse valvula u hoq qe me vone te dale uji dhe te mund ta perdorim sepse uji bie nga rezervuari kur nuk e kam valvulen dhe nese e vendos atehere kaq, pastaj uji. nuk del përmes zorrës në grykë.
  Falënderim

  përgjigje

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.