Çfarë është biofilmi dentar dhe çfarë problemesh krijon ai?

Biofilmi oral është ai që njihet gjerësisht si Pllakë dentare ose gjithashtu Pllakë bakteriale, megjithëse këto terma janë aktualisht në mospërdorim dhe konsiderohen më pak të përshtatshme.

Përtej emrit, e rëndësishme është të njohësh ekzistencën e tij dhe çfarë problemesh apo sëmundjesh mund të shkaktojë në shëndetin tonë gojën nëse nuk e kontrollojmë.

Çfarë është Pllaka Dentare apo Biofilmi Dentar?

Pllaka bakteriale është një film i përbërë nga një kombinim i pështymës dhe mikroorganizmave që formohen vazhdimisht në gojë dhe që ngjitet në zona të ndryshme të zgavrës me gojë: Dhëmbët, mishrat, gjuha etj...

Kjo shtresë ngjitëse që është i pranishëm në të gjitha gojëtKa një ton të bardhë ose të verdhë që mezi dallohet me sy të lirë dhe nuk është i dëmshëm në vetvete. Kombinimi me mbetjet ushqimore dhe grumbullimi i tyre gjeneron përhapjen e baktereve dhe acideve të ndryshme, të cilat mund të shkaktojnë probleme të ndryshme të shëndetit oral.

Çfarë problemesh shkakton Pllaka Bakterike?

Edhe pse Oral Biofilm ka funksionin e mbrojtjes së dhëmbëve tanë, ai është i dëmshëm nëse nuk e kontrollojmë siç duhet. Mënyra më e mirë për të parandalimi i krijimit të pllakave dentare dhe shmangia e këtyre problemeve është duke mbajtur higjienën e duhur orale.

Derivatet e pllakës supragingivale

Pllaka supragingivale quhet pllakë që grumbullohet në sipërfaqja e dhëmbit dhe zakonisht shoqërohet me dy probleme:

 • karies: Kombinimi i Biofilmit Oral me mbetjet ushqimore gjeneron acide që sulmojnë smaltin e dhëmbëve tanë duke shkaktuar prishjen e dhëmbëve.
 • Tartari: Megjithëse shtresa e formuar nga biofilmi oral është e butë, me kalimin e kohës dhe akumulimin e saj mineralizohet duke gjeneruar depozitime të forta që ngjiten fort në smalt.

Derivatet e pllakës subgingivale

Pllaka subgingivale është ajo që depozitohet në sulkusi gingival, midis dhëmbit dhe mishit të dhëmbëve, dhe kjo zakonisht shoqërohet me këto probleme:

 • frymë me erë të keqe nga goja: Akumulimi i pllakës dentare gjithashtu mund të shkaktojë erë të keqe në varësi të dietës sonë dhe baktereve që krijohen.
 • malcim nullesh: Nëse nuk shmangemi përhapja e baktereve në biofilm, këto mund dëmtojnë shëndetin e mishrave të dhëmbëve tanë duke shkaktuar sëmundje periodontale si gingiviti ose periodontiti.

Si të shmangni grumbullimin e tyre dhe të zvogëloni rrezikun e sëmundjeve?

Mënyra më e mirë për të parandaluar krijimin e pllakave është duke mbajtur disa zakone të mira të të ushqyerit dhe higjienës orale. Për të kryer një pastrim efektiv dhe të plotë oral rekomandohet:

 • Lani dhëmbët siç duhet.
 • Larja e plotë me fill dentar, furça ndërdhëmbore ose a Irrigador Bucal.
 • Pastrimi i gjuhës të paktën një herë në ditë.
 • Përdorni shpëlarje goje

Sado e plotë dhe efektive të jetë higjiena jonë e përditshme, është e pamundur të arrijmë të gjitha zonat e zgavrës me gojë në shtëpinë tonë. Kjo është arsyeja pse është i përshtatshëm kryeni kontrolle tek dentisti për të gjetur depozita të mundshme që formohen me kalimin e kohës në zona të vështira për t'u arritur.


Sa dëshironi të shpenzoni për ujitësin e dhëmbëve?

Ne ju tregojmë opsionet më të mira me buxhetin tuaj

50 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.