Pastat më të mira të dhëmbëve

Po kërkoni informacion për pastat më të mira në treg? Shëndeti oral varet në një masë të madhe nga marrja e produkteve të duhura dhe brenda pastave të disponueshme ka disa që arrijnë të dalin mbi të tjerët.

>> Zbuloni më të mirat për të shmangur dhe zgjidhur problemet orale: Irrigator dentar <<

Këtu do të analizojmë avantazhet dhe disavantazhet e pastave të dhëmbëve që ofrojnë rezultatet më të mira. Ne ekspozojmë edhe disa rekomandime për t'ju ndihmuar të zgjidhni që i përshtatet më së miri nevojave të dhëmbëve tuaj.

>> Çfarë paste dhëmbësh të zgjidhni? <<

Cila është pasta më e mirë e dhëmbëve në treg?

Për të vendosur se cila është më e mira, duhet të marrim parasysh mbi të gjitha përfitimet e ofruara tashmë nga përbërësit që janë përfshirë në formulën e tyre. Ne kemi bërë një përzgjedhje pastash dhëmbësh me përbërje të ndryshme dhe analizoi përfitimet e ofruara nga secili krahasuar me sëmundjet e gojës e zakonshme

Colgate Triple Action: Pasta më e mirë e dhëmbëve me fluor

Raporti çmim/përfitim i Veprimi i Trefishtë i Colgate Është pika kryesore e këtij produkti. e saj Përqendrimi i fluorit 1450 ppm është e lartë siç rekomandohet në terapinë me fluoride, duke ofruar kështu një parandalimi i shkëlqyer i kariesit vazhdimisht me një çmim të moderuar.

Përbërja:

Kjo pastë dhëmbësh përmban, ndër të tjera elementë: fluor natriumi, glicerinë, silicë, lauril sulfat natriumi, sakarinë natriumi, aromë dhe aromë nenexhiku, pirofosfat pentasodium, pirofosfat tetrasodium dhe pirofosfat tetrasodium, senzorsilik dhe ngjyrues dioksid titani.

avantazh

 • Luftoni kavitetet
 • Veprim zbardhues
 • Efekt antibakterial me spektër të gjerë
 • Ekonomik

disavantazhet

 • Mund të prekë njerëzit me mbindjeshmëri ndaj fluorit
 • Ka përbërës agresivë si dioksid titani dhe triclosan

SANTE Naturkosmetik: Pasta më e mirë e dhëmbëve pa fluor

Formula e këtij produkti bazohet në përfitimet e rrëshirës së mirrës si shëruese, analgjezike, antimikrobike, antiseptike dhe anti-inflamatore, për të lehtësuar problemet e mishrave të dhëmbëve.

Përveç kësaj, ai gjithashtu ofron fuqinë efektet antioksidante të ekstraktit të çajit jeshil. Është pa gluten, pa fluor dhe pa vaj, prandaj provoni kujdesuni për dhëmbët dhe mishrat në mënyrë 100% natyrale dhe organike.

Përbërësit

Përbërësit e tij aktivë janë: kalciumi, karbonati, ksilitoli, silici, glicerina, glutamati disodium kokoil, ekstrakti i rrëshirës commiphora abyssinica, ekstrakti i gjetheve të camellia sinensis, çamçakëzi xanthan, algin dhe kripë deti.

avantazh

 • Përmban përbërës organikë
 • Shije e këndshme dhe e lëmuar, pa ngjyra artificiale
 • Çmimi i moderuar

disavantazhet

 • Mungesa e fluorit mund të dëmtojë forcën e dhëmbëve tuaj kundër kaviteteve.
 • Pak freskuese

Oral-B 3D White Luxe: Pasta më e mirë zbardhuese e dhëmbëve

Oral-B është një markë me 68 vite në tregun e higjienës orale, ndaj nuk është çudi që linja e saj Luks i bardhë të konsiderohet si një nga më të mirat përsa i përket efektit zbardhues. Kjo linjë përfshin 6 versione të pastës së dhëmbëve, të gjitha me karakteristika të ngjashme, qëllimi i të cilave është kujdesi për smaltin.

Përbërësit:

Ka fluor natriumi, glicerinë, silicë, lauril sulfat natriumi, sakarinë natriumi, pirofosfate dhe aromatizues.

avantazh

 • Shpërndan njollat ​​sipërfaqësore në pak ditë
 • Kujdesuni për smaltin
 • Parandalon shfaqjen e njollave të reja dhe gurëve

disavantazhet

 • Është një pastë me karakter të dendur, jo e përshtatshme për dhëmbë të ndjeshëm

Kujdesi ditor LOGONA: Pasta më e mirë e dhëmbëve pa Triclosan

Triclosan është një fungicid i fuqishëm, megjithatë është treguar se mund të bëhet toksike në sasi të caktuara. Për këtë arsye, prodhuesit kanë ulur përqendrimin e tyre maksimal në 0,3% në produkte, pasi konsiderohet një figurë e sigurt. Megjithatë, ka pasta dhëmbësh që preferojnë të mos përfshijnë triclosan, ndër të cilat spikat marka logona.

Përbërësit

Komponentët e tij aktivë janë: glicerinë, karbonat kalciumi, silicë, ekstrakt alga deti, kripë deti, kamomilla recutita.

avantazh

 • Nuk sulmon florën pozitive bakteriale në zgavrën e gojës
 • Pa ngjyrues, fluor, silikone dhe parabene.
 • Ofron mbrojtje kundër kaviteteve

disavantazhet

 • Cmim i larte.

Mbrojtja totale Sensodyne: Pasta më e mirë për dhëmbë të ndjeshëm

Pa asnjë dyshim, Sensodyne Është një markë referencë në fushën e kujdesit të dhëmbëve të ndjeshëm. Bazuar në përvojën e konsumatorit dhe studime të ndryshme klinike, kjo pastë dhëmbësh ofron lehtësim të verifikueshëm për ndjeshmërinë e dhëmbëve falë nitratit të kaliumit, i cili desensibilizon mbaresat nervore dhe për këtë arsye lehtëson shqetësimin.

Përbërësit

Përbërësit në formulën e tij janë: nitrat kaliumi, silicë e hidratuar, sorbitol, dioksid titani, fluor natriumi.

avantazh

 • Redukton ndjeshmërinë në mënyrë progresive
 • Mbrojtje nga kariesi për shkak të përmbajtjes së fluorit
 • Luftoni erën e keqe të gojës dhe formimin e pllakave
 • Triclosan pa.

disavantazhet

 • Çmimi disi i lartë

Lavera Basis Sensitive: Pasta më e mirë natyrale e dhëmbëve

Kozmetika ekologjike është kthyer në trend për shkak të shqetësimit ekzistues për përdorimin e kimikateve që mund të ndikojnë në shëndetin. Prandaj, shfaqja e propozimeve si p.sh Lavera dhe pastën tuaj të dhëmbëve "Basis Sensitiv", formula e të cilit shquhet për përfitimet natyrale të Echinacea për të pastruar pa gërvishtje dhe Propolisi për të qetësuar mishrat e dhëmbëve.

Përbërësit

Përbërësit aktivë janë: sorbitoli, silici i natriumit, glicerina, acidi citrik, aroma, mentaeugenoli, ekstrakti i gjetheve të echinacea-s, propolisi dhe alkooli.

Pastë zbardhuese natyrale

pastë dhëmbësh për dhëmbë të ndjeshëm

avantazh

 • Pa kimikate të dëmshme
 • Parandalon kavitetet dhe largon pllakat
 • Zbut shqetësimin e mishrave të dhëmbëve

disavantazhet

 • Disponueshmëri e ulët

Parodontax: Pasta më e mirë e dhëmbëve për gingivitin

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve është mjaft e zakonshme dhe mund të bëhet një problem serioz i shëndetit oral nëse nuk trajtohet në kohë. Nën këtë premisë, Parodontax ofrohet si opsioni më i mirë për kujdesin e përditshëm të zgavrës me gojë tek njerëzit e prirur ndaj problemeve me mishrat e dhëmbëve, me një formulë unike që ndihmon në parandalimin e gjakderdhjes dhe humbjes së dhëmbëve.

Përbërësit

Në përbërjen e tij spikasin disa elementë, si fluori i natriumit, glicerina, silici, lauril sulfat natriumi, sakarina e natriumit, aromatizues.

avantazh

 • Katër herë më efikas se konkurrentët e tij në eliminimin e baktereve
 • Shmangni recesionin e mishrave të dhëmbëve, inflamacionin, gjakderdhjen dhe erën e keqe të gojës
 • Pa triclosan

disavantazhet

 • Çmimi mbi mesataren
 • Shije disi e pakëndshme

Chicco: Pasta më e mirë e dhëmbëve për fëmijë

Dhëmbët e fëmijëve gjithashtu kanë nevojë për higjienë të duhur orale dhe, për shkak të karakteristikave të dhëmbëve të fëmijës, kërkohet një pastë dhëmbësh specifike. Chicco, ofron një pastë dhëmbësh jo gërryes ndaj smaltit, me përqendrimin e duhur të fluorit (1000 ppm), si dhe një aromë dhe shije të këndshme për të vegjlit.

Përbërësit

Përbërësit e tij aktivë janë: fluori i natriumit, glicerinë, silicë, lauril sulfat natriumi, sakarinë natriumi dhe aromatizues artificial, të gjitha në përqendrim të ulët.

avantazh

 • Vetëm sasia e duhur e fluorit dhe kalciumit biologjik për të forcuar dhëmbët dhe për të parandaluar dëmtimin e dhëmbëve
 • Pa konservues
 • Nuk dëmton dhëmbët e qumështit
 • Shije të ndryshme në dispozicion
 • Shmangni dëmtimin e smaltit

5 pastat më të mira të dhëmbëve sipas OCU

La Organizimi i Konsumatorëve dhe Përdoruesve (OCU) kreu një studim që kombinon testet laboratorike, vlerësimet e përdoruesve, informacionin e etiketimit të markës dhe çmimet e shitjes, për të përcaktuar se cilat janë pastat më të mira të dhëmbëve. Rezultati, në asnjë mënyrë të veçantë, ishte si vijon:

1.- Sensodyne Multi+Protection

Kjo markë prodhohet që nga viti 2001 nga kompania GlaxoSmithKline dhe është e specializuar në pasta speciale për trajtimin e mbindjeshmërisë dentare. Nitrati i kaliumit, është përbërësi që shkakton ulje të ndjeshmërisë, duke bllokuar mbaresat nervore që lidhen me pulpën dentare. Fluori i natriumit, dioksidi i titanit dhe kloruri i stronciumit janë elementë të tjerë të pranishëm në formulën e tij.

2.- Auchan Fluor dhe Mentol

Testet laboratorike të kryera nga OCU tregojnë se ky produkt posedon a shumë efektiv në pastrimin dhe heqjen e njollave dhe një gërryes mesatar që është adekuat për t'u pastruar pa dëmtuar smaltin. Ndër përbërësit e tij, dallojmë sorbitol, silicë dhe fluor natriumi në një përqendrim prej 1450 ppm. Sa i përket çmimit, ai është katër herë më i ulët se ai i markave më të njohura dhe me efektivitet të ngjashëm.

3.- Total Colgate

Përdoruesit tregojnë se ka një shije e mirë, teksturë e shkëlqyer, lë frymë të freskët, por efekti i tij zbardhues dhe largues i njollave nuk është më i fuqishmi. Megjithatë, ajo bën listën e top 5 për të përmbajtjen e fluorit dhe cilësitë antibakteriale i atribuohet përbërësit aktiv të tij, Triclosan.

4.- Deliplus Total Action

Kjo është një Markë e bardhë që i përkasin rrjetit të supermarketeve Mercadona. Etiketat private besohet të jenë të cilësisë së ulët, por studimi OCU është përgjegjës për sqarimin e çështjes. Përbërësit e tij aktivë janë fluori i natriumit dhe silica dhe ajo që e bën atë të dallohet është vlera e tij për para, pasi ofron pastrim i shkëlqyer dhe mbrojtje kundër kariesit me një pjesë të çmimit mesatar.

5.- Formula antibakteriale e mishrave të dhëmbëve Binaca

Kjo markë e pastës së dhëmbëve nuk është ndër më të njohurat, edhe pse ka dalë në treg që nga viti 1952. Në përbërjen e saj kimike gjejmë fluor natriumi, silicë me përqendrim të ulët dhe aromatizues artificial. Është një pastë e formuluar për përdorim të përditshëm, e cila ofron mbrojtje të smaltit falë gërryerjes së saj mesatare. Për sa i përket shijes dhe strukturës, është mesatare sipas testeve të përdoruesve.

Çfarë pastë dhëmbësh të përdorni? Këshilla për zgjedhjen e tij

Zgjedhja e produkteve të kujdesit oral mund të jetë disi e komplikuar, duke pasur parasysh shumëllojshmërinë e gjerë të markave, prezantimeve dhe formulave të disponueshme në treg. Në këtë kuptim, ka një numër të çelësat që mund të ndihmojnë në zgjedhjen e pastës së duhur të dhëmbëve për të përmbushur nevojat e higjienës dentare të çdo individi:

Mirëmbajtja e protezave të shëndetshme

Përdorues që nuk vuajnë nga asnjë problem oral duhet të parandalojë akumulimin e pllakë dentare dhe kujdesuni për smaltin.

Për këtë ata duhet të zgjedhin një pastë dhëmbësh që përmban përqendrimin e duhur të fluorit, e cila është e ngarkuar me kujdesin dhe madje edhe rimineralizimin e smaltit. Sipas ekspertëve ky përqendrim duhet të jetë rreth 1450 ppm dhe nën 1000 ppm është e kotë.

>> Shih Rekomandimet tona <<

Për të trajtuar ndjeshmërinë

Në ato raste kur ndjehet dhimbje gjatë konsumimit të ushqimit të nxehtë ose të ftohtë, ose kur dhëmbi bie në kontakt me qimet e furçës së dhëmbëve, është e nevojshme të përdoret një pastë dhëmbësh e krijuar posaçërisht për të trajtuar këtë gjendje.

Pasi të jetë përcaktuar shkaku i ndjeshmërisë, pasta e specializuar e dhëmbëve do të jetë pjesë e trajtimit që do të ndalojë mbindjeshmërinë dentare dhe eleminoni plotësisht në mënyrë progresive.

>> Shih Rekomandimet tona <<

Pastë për gingivitin ose periodontitin

Në ato raste kur pacienti vuan nga gingiviti ose sëmundje periodontale, specialistët rekomandojnë përdorimin e a pastë dhëmbësh e veçantë që lejon një dezinfektim të thellë të zgavrës me gojë.

Meqenëse sëmundjet e mishrave të dhëmbëve zakonisht shkaktohen nga veprimi i baktereve, përdorimi i një paste dhëmbësh, përbërësi aktiv i së cilës është triclosan bëhet një çështje urgjente, pasi është një përbërës baktericid me spektër të gjerë. Megjithatë, duke qenë se triclosani mund të jetë toksik, përdorimi i tij duhet të kufizohet në një trajtim jo më shumë se dy javë.

Edhe pse nuk përfshin triclosan në përbërjen e tij, Parodontax është shumë efektiv në fazat e hershme për të shmangur gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve dhe për të shmangur përkeqësimin e gingivitit.

>> Shih Rekomandimet tona <<

Për të zbardhur dhëmbët

Dhëmbët e verdhë janë një problem kozmetik shumë i zakonshëm tek njerëzit që pinë duhan, pije të lyera ose që kanë një rutinë joadekuate të pastrimit të dhëmbëve. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz i drejtohen pastave të dhëmbëve që ofrojnë një efekt zbardhues.

Është e nevojshme të sqarohet se ata kanë aftësinë për të ndihmuar në eliminimin njollat ​​e dhëmbëve Por vërtet zbardhja shkon paralelisht me trajtimin profesional dentar. Krem për zbardhjen e dhëmbëve ato janë vetëm një plotësues, Vetë ata nuk do të japin një rezultat optimal.

>> Shih Rekomandimet tona <<

Markat më të mira të pastave të dhëmbëve

Ndërsa është e vërtetë që ekziston një shumëllojshmëri e madhe e markave të pastave të dhëmbëve në treg, Ndër më të spikaturat në tregun spanjoll janë këto:

lacer

Laboratorët LACER janë referencë brenda Spanjës për katër dekada. Ata janë të specializuar në prodhimin e produkteve të dedikuara për higjienën orale duke zhvilluar jo vetëm pastën e dhëmbëve, por edhe shpëlarësit e gojës dhe linja të ndryshme produktesh që sigurojnë mbrojtje të plotë të dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, si p.sh. Lacer Golds y Lacer Blanc Plus.

Ata përdorin Provitamin B5, Vitaminë E, Aldioxa dhe Nitrat Kaliumi në disa nga produktet e tyre për të forcuar mishrat e dhëmbëve dhe për të rimineralizuar smaltin.

Shih Pasta Lacer

Colgate

Është një markë që i përket ndërkombëtarëve amerikanë Colgate-Palmolive, me një prani në 222 vende në Azi, Afrikë, Evropë dhe Amerikën Latine.

Është e specializuar në produktet e higjienës orale që nga viti 1873 me produkte shumë të njohura në mbarë botën, duke zënë pjesë të larta të tregut në të gjitha vendet ku ka prezencë me produkte si p.sh. Colgate Total, Max Fresh, Max White, Herbal, Ndër të tjera.

Shih pasta Colgate

Oral-B

Marka tregtare në pronësi të grupit Procter & Gamble, i cili u krijua në 1950, duke grumbulluar një përvojë të gjerë në tregun e higjienës dentare. Marka është e specializuar në shitjen e furçave të dhëmbëve, ujitës të dhëmbëve, furçave elektrike, fillit dentar, pastës së dhëmbëve dhe shpëlarjes së gojës.

Ato karakterizohen nga risinë dhe cilësinë e formulave që ata zhvillojnë, me produkte me pranim të madh në mbarë botën si p.sh Oral-B Pro-Ekspert y 3D E bardhë.

Shih makarona Oral-B

Rembrandt

Kjo markë tregtare e specializuar në tregtimin e pastave zbardhuese të dhëmbëve, bazuar në peroksid hidrogjeni në një përqendrim më të ulët se 0,1% dhe të saj formula e patentuar e quajtur "Citroksain", që ndihmon në mbrojtjen e dhëmbëve nga njollat ​​e reja.

Marka është e njohur vetëm për pastën e dhëmbëve zbardhues me emrin e saj, duke mos qenë aq popullor sa të tjerët në këtë listë.

Shih pastat Rembrandt

Vitis

Kjo është një markë e produkteve të kujdesit oral që i përket kompanisë DENTAID, dhe ka prezencë në vende jashtë Spanjës me pastat e dhëmbëve Vitis Baby, Fëmijë, Antikaries y Ortodontike.

Një nga karakteristikat kryesore të tij është bashkëpunim i drejtpërdrejtë me higjenistë, farmacistë dhe dentistë, e cila ka mundësuar zhvillimin e një linje produktesh të specializuara që përfshin pasta dhëmbësh, shpëlarës goje, fill dentar dhe furça manuale dhe elektrike.

Është popullor me njerëzit me ortodonci dhe implante dentare, si produktet e saj sigurojnë pastërti në zonat e vështira për t'u arritur.

Shih Pasta Vitis

Parodontax

Marka u krijua në 1937, produkti i parë i së cilës u zhvillua nga a Dentist gjerman dhe ishte një pastë dhëmbësh e bazuar në bikarbonat natriumi, një element të cilit i atribuohen vetitë e pastrimit të thellë.

Që atëherë, marka ka evoluar për t'u bërë lider në prodhimin e pastave të dhëmbëve me aftësinë për të parandaluar gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve. Ka prezencë në treg me pastat e dhëmbëve si p.sh Zbardhimi parodontaks, ekstra i freskët y Pa Fluor.

Shih Parodontax Pasta

Pasta më të shitura të dhëmbëve

Lista e përditësuar automatikisht me më të shiturit e momentit

Përmirësoni shëndetin tuaj oral me këta artikuj


Sa dëshironi të shpenzoni për ujitësin e dhëmbëve?

Ne ju tregojmë opsionet më të mira me buxhetin tuaj

50 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

5 komente për «Pastat më të mira të dhëmbëve»

 1. Është turp që mund të shesësh furçë dhëmbësh elektrike orale B të cilën e kam ndërprerë përdorimin kur krijohet nga dy vrima që janë përgjatë furçës zëvendësuese sepse kur laget uji filtron nëpër to dhe krijohet një sasi guri i zi, papastërti. sepse ka lene gjithmone lageshti te thate ose gunga te vogla nga shkundja e saj.qe kur pashe cfare po bente aty jashte...dhe metali ku shkon zevendesimi eshte skuqur!!!se nuk e beja zevendesimin cdo 1 muaj e lart me qka jam i pari dhe me shum shpenzime ta kem sic eshte… .ah! Dhe penelin ia kam ruajtur dhe nuk kam mundur ta marr per te zene (konsumatoret) sepse punojne vetem ne mengjes dhe une edhe ne spital me falni per kete zgjatje letre dhe faleminderit shume bs

  përgjigje
  • Përshëndetje Nati. Aktualisht unë vetë përdor një furçë orale b nga ato që rekomandojmë në rishikimin tonë, konkretisht 2500. Është e vërtetë që duhet të keni kujdes që papastërtia të mos grumbullohet në disa qoshe për shkak të lagështirës, ​​por me pak kujdes dhe ndryshim pjesët e këmbimit në kohën e duhur nuk më shkakton shumë dhimbje koke. Ndoshta ata mund ta përmirësojnë atë në një farë mënyre, por unë mendoj se është e ndërlikuar për shkak të ekspozimit të vazhdueshëm ndaj ujit. Edhe furçat manuale nëse nuk kujdeseni t'i lini në një vend shumë të thatë, ato bëhen të zeza dhe të shëmtuara në disa zona. pershendetje

   përgjigje
 2. pershendetje une perdor furcen e dhembeve elektrike ORAL-B me bateri ... po ja dalin mire dhe furça eshte e dyta qe shpenzoj nuk me ka zene asnjehere as metali ku pershtatet vetem me mungon qe nuk ka furça a pak me te forte, ne vend kaq te bute... Faleminderit shume, pershendetje...

  përgjigje
 3. Gjëja më e rëndësishme është të ruani një rutinë të vazhdueshme të higjienës orale, të vizitoni rregullisht dentistin dhe të shmangni duhanin dhe ushqimet me sheqer.

  Mes numrit të madh të markave të pastave të dhëmbëve, ka të mira dhe më pak të mira, por shumica dërrmuese bëjnë punën e tyre.

  Përshëndetje!

  përgjigje

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.