Njollat ​​në dhëmbë: shkaqet, llojet dhe mënyrat për të hequr njollat ​​e dhëmbëve

Njollat ​​në dhëmbë janë një problem shumë i zakonshëm që mund ta ketë origjinën për shkaqe të ndryshme. Në varësi të origjinës së tyre, mund të jetë thjesht një çështje estetike ose pasqyrim i një lloj problemi shëndetësor.

Në këtë artikull do të zbuloni se lloji i njollave të dhëmbëve ka, sepse secili prej tyre prodhohet dhe cilat janë zgjidhjet e mundshme.

Llojet e njollave në dhëmbë sipas origjinës së tyre

Njollat Ato ndahen kryesisht në dy lloje, edhe pse brenda secilit mund të ketë dallimet në varësi të ngjyrës dhe arsyeve që i kanë shkaktuar ato. Ne do të shohim se cilat janë ato dhe më pas do të shohim më në detaje shkaqet e mundshme, si t'i parandaloni ato dhe trajtimet për secilën.

Mund t'ju interesojë: Njolla të bardha në dhëmbët tuaj

Njollat ​​sipërfaqësore

Siç sugjeron emri i saj, zakonisht shfaqen në sipërfaqen e dhëmbëve ose midis dhëmbëve. Këto pika, në përgjithësi e bardhë ose kafe e errët, janë më të zakonshmet dhe zakonisht shfaqen nga zakonet e këqija të të ngrënit dhe/ose higjiena e dhëmbëve. Kjo lloj njollë i përgjigjet mirë pastrimit dhe larjes së rregullt të dhëmbëve me pastë dhëmbësh zbardhues.

Njollat ​​e brendshme

Njollat ​​e brendshme janë pjesë e strukturës së dhëmbëve dhe janë më pak të zakonshmet. Mund t'i gjejmë edhe në nuanca të ndryshme, e bardhë, kafe apo edhe gri. Ato formohen nga brenda dhëmbit në sipërfaqen e smaltit dhe zakonisht shfaqen në formë vijash. Të përdorimi i tepruar i fluorit është shoqëruar edhe me këtë lloj problemi, veçanërisht te fëmijët

Shkaqet e njollave të dhëmbëve

Siç ju thamë në fillim, ka disa shkaqe që mund të shkaktojnë shfaqjen e njollave në dhëmbë:

1.- Higjiena jo e plotë e gojës

Si në shumë të tjera problemet me gojë, higjiena e dobët e gojës, në vetvete ose në kombinim me faktorë të tjerë, është shkaku kryesor i shfaqjes së njollave në dhëmbë.

2.- Zakonet e të ngrënit

Nëse dhëmbët tuaj janë të verdhë, kjo mund të jetë për shkak të ushqimet që shkaktojnë njolla ose përmbajnë acide që ndikojnë në smaltin. Shpëlarja e gojës me ujë pas përdorimit të këtyre substancave do të ndihmojë në minimizimin e dëmit të shkaktuar:

 • Kafe dhe çaj
 • verë e kuqe
 • kerri
 • Salcat e domates
 • Bayas
 • Salce soje
 • Uthull balsamike
 • panxhar
 • Pije të gazuara
 • Agrume dhe lëngje
 • Pije sportive
 • Ushqime me sheqer
 • Enmbëlsuesit artificialë
 • Verë e bardhë dhe pije të tjera alkoolike.

3.- Duhani

Pirja e duhanit i bën dhëmbët tuaj të zverdhen apo edhe të zeza për shkak të katranit, nikotinës dhe kimikateve të tjera në tym. Këto depërtojnë në poret e smaltit të dhëmbit, duke e ndotur ngjyrën e tij natyrale. Një studim i vitit 2005 zbuloi se 28% e duhanpirësve kishin nivele të moderuara deri në të rënda të zbardhjes së dhëmbëve, krahasuar me 15% të jo-duhanpirësve.

4.- Plakja

Është e natyrshme që dhëmbët të bëhen të verdhë si mosha. Kjo ndodh sepse shtresa mbrojtëse e smaltit bëhet më e hollë, duke treguar më shumë dentinë të verdhë poshtë.

5.- Motivet gjenetike

Ndryshimet gjenetike mund të ndikojnë në ngjyrën e dhëmbëve dhe porozitetin e smaltit, dhe smalti më poroz është më i prirur ndaj njollosjes. Nëse keni pasur dhëmbë të verdhë gjatë gjithë jetës, fajin mund ta kenë prindërit tuaj.

6.- Droga

disa antibiotikë të tillë si tetraciklina dhe amoksicilina ato mund të ndikojnë në ngjyrën e dhëmbëve, veçanërisht te fëmijët e vegjël. Të medikamente të përshkruara për të rriturit për alergji dhe presion të lartë të gjakut mund të kenë edhe këtë efekt anësor. Pacientët që i nënshtrohen kimioterapi ose terapi rrezatimi për kancer mund të zbulojnë gjithashtu se dhëmbët e tyre bëhen kafe.

7.- Sëmundjet

Sëmundje të caktuara, veçanërisht ato që prekin mëlçinë, ato mund të rezultojnë në zbardhjen e ngjyrës së dhëmbëve.

8.- Goditje ose Bruksizëm

Për shembull, dëmtimi i shkaktuar nga një rënie Mund të shqetësojë formimin e smaltit tek fëmijët e vegjël, dhëmbët e të cilëve janë ende në zhvillim. Njëlloj një traumë mund të shkaktojë edhe njollë të dhëmbëve të të rriturve. Ashtu si goditjet, kërcitja e dhëmbëve Mund të shkaktojë ndryshime që çojnë në njollë ose njollë të dhëmbëve.

Si të hiqni njollat ​​në dhëmbë

Opsionet e trajtimit për të hequr njollat ​​dhe për të zbardhur dhëmbët Ato ndryshojnë në varësi të shkakut të zbardhjes dhe mund të përfshijnë:

Zbardhja e dhëmbëve në shtëpi

Ndër trajtimet shtëpiake për zbardhjen e dhëmbëve mund të gjejmë:

1.- Pastë dhëmbësh zbardhuese

Në treg ka pastë dhëmbësh me agjentë zbardhues që ndihmojnë në reduktimin e njollave të dhëmbëve. Efikasiteti i këtyre produkteve është i diskutueshëm, megjithëse është një metodë që mund ta provojmë në shtëpinë tonë rastet e lehta.

2.- Irrigator dentar Waterpik

Kompania lider në higjienën orale ka lëshuar së fundmi ujitës oral që përfshijnë një agjent zbardhues për të rivendosur shkëlqimin e dhëmbëve tanë. Në varësi të markës, merren disa dhëmbë 25% më e bardhë sesa me metodat tradicionale të larjes.

Zbulojeni këtu: Irrigator dentar Waterpik

3.- Trajtim zbardhues në shtëpi

Në treg mund të gjejmë edhe trajtime të ndryshme nga substanca zbardhuese apo edhe me përdorimin e dritës. Para se të përdorni ndonjë nga këto metoda, ju rekomandojmë që të informoheni mirë, pasi ndonjëherë ilaçi mund të jetë më i keq se sëmundja.

Duke pasur parasysh obsesionin aktual për një buzëqeshje perfekte, shumë kompani përfitojnë duke vënë në treg produkte me efektivitet të dyshimtë dhe me efekte të mundshme negative. Këto janë më të vlerësuarat nga përdoruesit:

4.- Mjete të tjera juridike shtëpiake

Në internet mund të gjejmë artikuj të panumërt me supozime mjetet juridike në shtëpi efektive kundër njollave të dhëmbëve. Aktiv dentarrigator.pro ne ju këshillojmë gjithmonë konsultohuni me tuajin dentist në lidhje me këto trajtimesiç mund të jenë të dëmshme për smaltin, mishrat e dhëmbëve ose pjesë të tjera të zgavrës me gojë. Mjetet juridike më të njohura shtëpiake të cilave ne i referohemi janë:

 • E lyer me bikarbonat natriumi
 • Përdorni peroksid hidrogjeni ose peroksid hidrogjeni
 • Përdorimi i uthullës së mollës
 • Karboni i aktivizuar
 • Balta kaolinë
 • Lëvoret e frutave

Pastrim dentar

Është metodë më e shpejtë dhe më e lehtë për të hequr njollat ​​e shkaktuara nga grumbullimi i pllakë dentare që ka rezultuar në tartar. Është një procedurë e kruarje mekanike kryhet normalisht nga një higjienist dentar.

Zbardhje profesionale

El zbardhja profesionale e dhëmbëve bazohet në veprimin e a agjent kimik, zakonisht të kombinuara me fotoaktivizimi, e cila ju lejon të merrni nuanca më të bardha të dhëmbëve. Ky trajtim estetik rezulton mjaft efektive dhe e sigurt, me kusht që të bëhet në mënyrë korrekte.

Vendosja e rimesove

Ka raste kur njollat ​​nuk mund të hiqen dhe duhet të zgjedhim fasetat. Fasetat dentare nuk janë gjë tjetër veçse copa porcelani ose rrëshirë që vendosen në dhëmb, duke fshehur njollat ​​apo defektet e dhëmbit.

Si të parandaloni njollat ​​dentare

Jo të gjitha njollat ​​e dhëmbëve mund të shmangen, por edhe një herë korrekte higjienën orale dhe zakonet tona të të ngrënit për të parandaluar më të zakonshmet.

Essentialshtë thelbësore përdorni furçë dhëmbësh çdo ditë në mënyrë korrekte dhe plotësoni atë me përdorimin e fillit dentar ose ujitës oral. Rekomandohet gjithashtu zvogëloni konsumin e ushqimeve ose substancave të dëmshme, si dhe të kryejë një shpëlarje goje me ujë pas konsumimit.

Përveç kësaj, si një metodë parandaluese kundër kësaj dhe problemeve të tjera, rekomandohet të shkoni në dentist për të kryer të paktën rishikime çdo gjashtë muaj.


Sa dëshironi të shpenzoni për ujitësin e dhëmbëve?

Ne ju tregojmë opsionet më të mira me buxhetin tuaj

50 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.