Njolla të bardha në dhëmbët tuaj

Njollat ​​e bardha në dhëmbë janë mjaft të shpeshta dhe mund t'i vëzhgojmë si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët. Janë njolla që mund të gjenden në një ose më shumë dhëmbë dhe në zona të ndryshme të tyre.

Përmbajtje të ngjashme: Njollat ​​në Dhëmbë

Në artikullin e sotëm ne sqarojmë dyshimet e zakonshme për këtë problem, duke filluar nga shkaqet e ndryshme që i shkaktojnë deri tek zgjidhjet e mundshme.

Pse shfaqen njolla të bardha në dhëmbë?: Shkaqet e mundshme

Atje 2 shkaqet kryesore që i kanë origjinën, të cilën ju tregojmë më poshtë:

Stomatologji ose dekalcifikimi

Ky problem i referohet një ulje e ndjeshme e rezervës së kalciumit që qeniet njerëzore kanë në trupin tonë, gjë që padyshim ndikon në indet e forta të trupit, përfshirë dhëmbët.

Në rastin e dhëmbëve, kjo mungesë kalciumi i shkakton ata bëhen të dobëta dhe në mëshirën e acideve dhe baktereve të gojës që janë të pranishme në Biofilmin oral. Elementet e përparme kombinohen për të sulmuar dhëmbin dhe shkatërrojnë smaltin natyral që i mbulon, duke shkaktuar shfaqjen e njollave të bardha të bezdisshme.

Por ajo që është edhe më shqetësuese është se këto pika të bardha zakonisht lajmërojnë shfaqjen e kaviteteveNjë rrezik që intensifikohet nëse personi fërkon me furçë që kontribuon në dëmtimin e smaltit ose nëse, përkundrazi, ka higjienë orale të pakujdesshme.

Kur shfaqet ky problem, zakonisht ndodh ku ka më shumë akumulim të pllaka bakteriale, si për shembull në lindjen e dhëmbit ose në brazda të bazave të të njëjtit.

Me zbulimin e tyre, rekomandimi është shkoni menjëherë te dentisti për të bërë një hap përpara përballë kaviteteve të ardhshme dhe kështu ta ndaloni problemin në kohë.

Hipoplazite

Hipoplazitë janë ato që shfaqen për shkak të a mungesa e mineraleve gjatë trajnimit të tyre ose nga abuzimi i agjentëve të jashtëm si fluori.

Lloji më i zakonshëm i hipoplazisë është foshnjat pasi kanë humbur dhëmbët e qumështit. Ndonjëherë kur shfaqet pjesa e re është e mundur që njollat ​​të vijnë me të.

Kjo ndodh sepse gjatë formimit të dhëmbëve nuk kishte mineralizim adekuat, e cila ndikoi drejtpërdrejt në formimin e saktë të smaltit, duke bërë që ai të jetë më i vogël në krahasim me një dhëmb që është formuar normalisht.

Arsyet kryesore që çmineralizimi ndodh gjatë formimit të dhëmbëve janë: kequshqyerja, goditjet, infeksionet e forta ose temperaturat e larta.

Lloji tjetër i hipoplazive është shkaktuar nga fluoroza që i referohet një tepricë në konsumimin e fluorit nëpërmjet aplikimit të Pastë dhëmbësh, shpëlarës goje ose ujëra të fluorizuar. Abuzimi i këtyre substancave që indikohen për parandalimin e kaviteteve mund të jetë kundërproduktiv, pasi e bën vetë dhëmbin të paaftë të përthithë fluorin dhe për këtë arsye bëhet i ngopur, duke krijuar depozita që favorizojnë shfaqjen e njollave të bardha.

Si të hiqni njollat ​​e bardha në dhëmbë?

Ka disa mundësi, pak a shumë efektive, sipas shkaqeve që e prodhojnë atë:

Mikro-gërryerje

Ky trajtim është shumë rekomandohet në rast të hipoplazive, meqenëse zakonisht ndodhen në një ose disa dhëmbë. Procedura përbëhet nga hiqni shtresat e para të smaltit të dhëmbit të prekur dhe zëvendësojeni atë me një rrëshirë, duke zgjidhur plotësisht problemin ose duke e përmirësuar ndjeshëm atë.

Fasetat dentare

Në rast se problemi është më i rëndë dhe në disa dhëmbë, të cilët mund të shfaqen si për shkak të dekalcifikimit ashtu edhe për shkak të hipoplazisë, mund të përdorni fasetat dentare të cilat janë proteza të imta porcelani që fiksohen me delikatesë në sipërfaqen e dhëmbit për të përmirësuar pamjen e saj, duke fshehur njollat ​​e bardha.

Zbardhja e dhembeve

Zbardhja e dhëmbëve është një opsion për të trajtuar ato që shkaktohen nga hipoplazitë, pasi megjithëse nuk i eliminon plotësisht, i fsheh ato në një masë të madhe duke siguruar një pamje më të mirë të dhëmbëve.

Kjo procedurë duhet të bëhet gjithmonë nën mbikëqyrjen e një profesionisti dhe ne nuk duhet të përdorim metoda shtëpiake me efektivitet të dyshimtë që mund të dëmtojnë edhe shëndetin tonë oral.

Fluori aktual

Hipoplazitë, ndonjëherë, mund të trajtohet me doza të përshtatshme të fluorit topik. Kjo aplikohet në dhëmbë (kremra, shpëlarje) në mënyrë që të ndihmojë në zhvillimin e smaltit të dhëmbëve të dobësuar. Rekomandohet përgjegjësia në aplikimin e fluorit.

Si t'i parandaloni ato?

Njollat ​​e bardha mund të parandalohet dhe për këtë ju duhet të ndiqni rekomandimet e mëposhtme:

  • Për të parandaluar shfaqjen e këtyre njollave duke pastruar marrja e duhur e kalciumit është e rëndësishme që mbajnë jo vetëm dhëmbët tuaj në gjendje optimale, por edhe pjesën tjetër të indeve të forta të trupit.
  • një higjena e dhëmbëve vizita adekuate dhe të rregullta te dentisti Ato ndihmojnë gjithashtu për të mbajtur smaltin e dhëmbëve në gjendje të përsosur dhe në këtë mënyrë parandalojnë ato që shkaktohen nga dekalcifikimi që çojnë në kavitete. Është veçanërisht e rëndësishme në rastin e ortodoncisë, e cila rrit rrezikun e akumulimit të pllakës.
  • Siguroni a dietë e ekuilibruar e pasur me lëndë ushqyese dhe minerale që ndihmojnë në formimin korrekt të dhëmbëve dhe smaltit për të parandaluar njollat ​​e bardha për shkak të hipoplazive.
  • Shmangni përdorimin e duhanit dhe reduktoni marrjen e pijeve alkoolike, për të shmangur çdo lloj njolle në dhëmbë.

Sa dëshironi të shpenzoni për ujitësin e dhëmbëve?

Ne ju tregojmë opsionet më të mira me buxhetin tuaj

50 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.