Furçat më të mira elektrike të dhëmbëve

Zgjedhja e një furçe dhëmbësh të përshtatshme, si dhe teknika e larjes, ka një rëndësi të madhe për të arritur një pastrim efektiv dhe të sigurt në të njëjtën kohë. Kjo është arsyeja pse ne kemi vendosur të shkruajmë këtë udhëzues gjithëpërfshirës dhe t'ju ndihmojë të zgjidhni vetë furçën më të mirë elektrike të dhëmbëve.

Në mënyrë që të keni sukses me blerjen tuaj, ne do t'ju tregojmë gjithçka; teknologjitë, avantazhet, disavantazhet, rekomandimet e stomatologëve dhe një kohë të gjatë etj ... Ne jemi të sigurt se falë saj Do ta keni shumë të qartë se çfarë ju nevojitet për të pasur buzëqeshjen më të mirë dhe më të shëndetshme.

Dhe si të mos mjaftonte kjo, ne kemi përfshirë një Zgjedhja me 6 nga furçat më të mira elektrike të dhëmbëve Cilesia e cmimit qe mund ti gjeni tani ne treg Le të shkojmë me të!

Cila është më e mirë, furça e dhëmbëve elektrike apo manuale?

Përpara se të njihemi në thellësi me furçat e ndryshme elektrike të dhëmbëve, do të donim të sqaronim një pyetje të përsëritur në shumë përdorues kur zgjedhin njërën ose tjetrën.

Çfarë rekomandojnë dentistët?

Sipas studimeve të ndryshme shkencore duket qartë se furçat elektrike të dhëmbëve japin rezultate më të mira se manualet, të cilat janë gjithashtu shumë efektive nëse përdoren siç duhet. Në afat të mesëm, ulje deri në 21% mbi pllaka bakteriale dhe 11% më shumë gingivit.

Këto studime gjithashtu konkludojnë se ato që punojnë me teknologjinë Rotary Oscillating janë më të mira mbi mekanizmat e tjerë.

Këto të dhëna nuk do të thotë se nuk mund të arrihen rezultate të mira me furça manuale, pasi përmirësimi i pajisjeve elektronike mund të rezultojë si pasojë e ato janë më të lehta për t'u përdorur në mënyrë korrekte dhe zakonisht përdoren 20-40% më gjatë.

Si përfundim mund të thuhet se shumica e përdoruesve do të bëjnë më mirë me pajisjet elektronike dhe, me pak përjashtime, është zgjidhja më e mirë.

Në cilat raste nuk duhet të përdoret?

Në raste të caktuara, si trajtimet kirurgjikale ose ortodontike, dentisti mund të rekomandojë përdorimin e furçave manuale specifike ose ndiqni disa masa paraprake me elektrike.

Avantazhet e furçave elektrike

 • Më pak gërryes (sipas teknologjisë)
 • Më e lehtë për t'u përdorur
 • Më komode
 • Kërkon më pak përpjekje
 • Më efektive

Disavantazhet e furçave elektrike

 • Ato janë më të shtrenjta se manualet
 • Ato varen nga energjia elektrike
 • Ata kanë një rrezik dështimi
 • Merrni më shumë hapësirë

Çfarë furçe dhëmbësh elektrike për të blerë? Mundësitë dhe Këshillat

Nëse dëshironi të bëni një blerje të mirë, vazhdoni të lexoni, ne ju themi se çfarë duhet të kërkoni dhe ju japim disa këshilla për të zgjedhur.

Llojet e furçave: Sonic dhe Rotary

Edhe pse është e zakonshme të flitet për furça dhëmbësh me teknologji sonike ose rrotullueseAktualisht ka modele që përfshijnë një kombinim të disa me rrotullime, pulsime dhe dridhje, si Oral-B.

Siç sugjeron emri, modelet rrotulluese përfitojnë nga rrotullimi i kokës, i plotë ose i lëkundur në të dy drejtimet, për të kryer pastrimin. Kjo teknologji vepron me veprim mekanik, si manualet, edhe pse më efikas për shkak të shpejtësisë më të lartë. Duhet përmendur se ato janë edhe më gërryese me smaltin e dhëmbëve sesa ato manuale dhe sonike.

Nga ana tjetër, teknologjia e zërit funksionon dridhje me frekuencë shumë të lartë që prodhon dy efekte, lëvizjen e qimeve dhe emetimin e valëve akustike. Kombinimi i të dyjave teorikisht përmirëson pastrimin pasi kryhet me anë të veprim mekanik dhe veprim hidrodinamik.

Ushqimi dhe Autonomia

Në treg mund të gjejmë modele me bateri të ringarkueshme ose bateri dhe secili ka avantazhet dhe disavantazhet e veta.

Nëse zgjidhni baterinë, gjithmonë do të vareni nga karikuesi, me atë që nënkupton: Mundësia e prishjes, e cila zë më shumë hapësirë ​​dhe që duhet ta mbani nëse përdorni të njëjtën furçë në udhëtimet tuaja. Cfare ka me shume, Nëse bateria është e brendshme, jo e zëvendësueshme, do t'ju duhet të zëvendësoni të gjithë pajisjen nëse dështon., kështu që ju duhet të zgjidhni Litium ose Ni-Mh për të shmangur të paktën efektin e kujtesës Ni-Cd.

Bateritë janë më pak praktike, por nuk vareni nga një karikues ose bateri specifike. Ju mund të merrni disa cilësi të rikarikueshme për t'i përdorur normalisht dhe në rast nevoje blini të tjera ose përdorni ato alkaline që mund t'i blini kudo.

Kokat

Kur zgjidhni furçën tuaj ne ju këshillojmë që kini parasysh çmimin e pjesëve të këmbimit dhe se ato mund të gjenden lehtësisht në shitje. Ka marka si Oral-B ose Philips që mund t'i gjeni lehtësisht në shumë institucione dhe ka të tjera që as nuk dini ku t'i gjeni.

Karakteristika të rëndësishme

Në përvojën tonë, këto dy funksione janë shumë të dobishme për të përmirësuar efikasitetin e larjes së dhëmbëve:

Kohëmatësit

Rutinat e larjes së rekomanduar nga ekspertët përmendin gjithmonë kohën minimale, kështu që është shumë e dobishme të keni kohëmatës për t'ju ndihmuar t'i kontrolloni ato.

Sensori i presionit

Një këshillë tjetër për një larje korrekte është të mos ushtroni presion të tepërt, pasi është i dëmshëm për smaltin dhe mishrat e dhëmbëve. Në furçat rrotulluese, të cilat janë më gërryese, Rekomandohet shumë të blini modele me sensor presioni për të shmangur dëmtimin.

Karakteristikat e zgjuara

Me përparimet teknologjike, prodhuesit po inkorporojnë funksione të reja në furçat e dhëmbëve, megjithëse shumë prej tyre janë vërtet të padobishme dhe vetëm e bëjnë produktin më të shtrenjtë.

Mënyrat e pastrimit

Megjithatë, të kesh shpejtësi të shumta mund të jetë e dobishme Nuk është thelbësore dhe aq më pak mënyra të tjera që po shtohen, të tilla si masazhi.

Bluetooth dhe aplikacionet

Lidhja me smartfonin për të monitoruar pastrimin e dhëmbëve është një tjetër nga funksionet e reja që mund të gjeni. Realiteti është se është një tjetër Shtesa e padobishme që konsumon më shumë energji dhe e bën atë më të ndjeshëm ndaj prishjeve.

Cilat janë markat më të mira të furçave elektrike?

Vitet e fundit, shumë marka kanë sjellë në treg furçat e tyre elektrike të dhëmbëve, por Këta të tre janë ende më të rekomanduarit për përvojën e tyre në fushën e shëndetit oral.

 • Braun Oral-B: Kompania gjermane është ndoshta më të shiturit në treg dhe ai me katalogun më të madh të disponueshëm në vargje të ndryshme çmimesh. Është një kompani që Ata kanë vite që janë në industrinë e shëndetit oral, kanë përvojë dhe pjesët zëvendësuese janë të lehta për t'u gjetur.
 • Philips: Philips nuk ka një katalog kaq të gjerë, por kaAta janë gjithashtu me përvojë dhe ua gjen kokat kollaj. Ndryshe nga Braun, i cili fokusohet më shumë në teknologjinë rrotulluese, sot ata vënë bast për modelet e zërit.
 • ujëpik: Waterpik është një kompani e specializuar në higjienën e dhëmbëve, edhe pse më e fokusuar në ujitës oral. Katalogu i furçave të kompanisë nuk është shumë i gjerë dhe në Spanjë nuk janë aq të njohura sa dy gjermanët.

Krahasimi më i mirë i furçave të dhëmbëve

Dizajn
Oral-Pro 2 2500N Elektrike...
Philips Sonicare DiamondClean ...
Waterpik WP-952EU - Irrigator ...
Xiaomi Mijia T500 - Furça...
Furça e dhëmbëve Oral-B Pro 1 750...
Markë
Oral-B
Philips
ujëpik
Xiaomi
Oral-B
Model
Oral B PRO 2 2500 CrossAction
Sonicare Diamond Clean HX9000
Sensonic WP-952EU
Furça ime elektrike e dhëmbëve
Oral-B PRO 750
teknologji
Rrotullues + pulsues
Sonic
Sonic
Sonic
Rrotullues + pulsues
Modalitetet
2 shpejtësi
5 mënyra
2 shpejtësi
2 + Me porosi
1
ushqim
Bateri litium e ringarkueshme
Bateri litium-jon
Bateri litiumi
Bateri litiumi
Bateria e rimbushshme
kohëmatës
Sensori i presionit
ratings
-
-
-
-
-
çmim
-
298,25 €
-
-
91,08 €
Dizajn
Oral-Pro 2 2500N Elektrike...
Markë
Oral-B
Model
Oral B PRO 2 2500 CrossAction
teknologji
Rrotullues + pulsues
Modalitetet
2 shpejtësi
ushqim
Bateri litium e ringarkueshme
kohëmatës
Sensori i presionit
ratings
-
çmim
-
Dizajn
Philips Sonicare DiamondClean ...
Markë
Philips
Model
Sonicare Diamond Clean HX9000
teknologji
Sonic
Modalitetet
5 mënyra
ushqim
Bateri litium-jon
kohëmatës
Sensori i presionit
ratings
-
çmim
298,25 €
Dizajn
Waterpik WP-952EU - Irrigator ...
Markë
ujëpik
Model
Sensonic WP-952EU
teknologji
Sonic
Modalitetet
2 shpejtësi
ushqim
Bateri litiumi
kohëmatës
Sensori i presionit
ratings
-
çmim
-
Dizajn
Xiaomi Mijia T500 - Furça...
Markë
Xiaomi
Model
Furça ime elektrike e dhëmbëve
teknologji
Sonic
Modalitetet
2 + Me porosi
ushqim
Bateri litiumi
kohëmatës
Sensori i presionit
ratings
-
çmim
-
Dizajn
Furça e dhëmbëve Oral-B Pro 1 750...
Markë
Oral-B
Model
Oral-B PRO 750
teknologji
Rrotullues + pulsues
Modalitetet
1
ushqim
Bateria e rimbushshme
kohëmatës
Sensori i presionit
ratings
-
çmim
91,08 €

Cila është furça elektrike me çmim të cilësisë më të mirë?

Këtu keni përzgjedhjen tonë me modelet me vlerën më të mirë për para në tregun aktual. Jemi të sigurt që nuk do të zhgënjeheni, Ju mund të shihni opinionet e mira të përdoruesve duke klikuar në butonin.

1 – Oral-B PRO 2 2500

Karakteristika kryesore e kësaj furçe Oral-B është se ajo përdor Teknologji 3D, i cili lejon koken te beje nje pastrim te thelle ne 3 levizje: rrotullim nga e majta ne te djathte me 45°, pulsim nga brenda ne jashte dhe levizje oshiluese per pastrimin anash.

karakteristika 2 mënyra të shkëlqyera pastrimi (Pastrimi ditor dhe kujdesi i mishrave të dhëmbëve) për larjen e duhur. Ka edhe funksionin e sensor presioni që lëshon një sinjal kur larja është shumë e fortë. Përveç kësaj, e tij Timer profesional 2 minuta ju lejon të lani vetëm sasinë e duhur të kohës.

Ai përfshin një kokë të rrumbullakosur CrossAction që përshtatet në mënyrë të përkryer me dhëmbinPërveç kësaj, kjo furçë mbështet koka të ndryshme Oral-B sipas nevojave tuaja për furçë.

Me një tarifë induksioni prej 15 orësh do të merrni një autonomi më shumë se 2 javë. Ka një dizajn modern dhe një dorezë të sigurt dhe ergonomike.

Shihni rishikimin e detajuar: Oral-B Pro 2500

2 - Philips Sonicare Diamond Clean HX9917 / 62

Kjo furçë dhëmbësh elektronike me performancë të lartë do t'ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin oral dhe të zbardhni dhëmbët që nga përdorimi i parë. heq 7 herë më shumë pllaka se një furçë dhëmbësh manuale.

Su motor i fuqishëm me teknologji zëri garanton një pastrim të thellë dhe të butë, pasi lëngjet depërtojnë midis dhëmbëve dhe në vijën e mishrave të dhëmbëve. Ndërsa qimet e kokës në formë diamanti lejojnë lani dhëmbin në të gjitha fytyrat.

Ka 5 mënyra pastrimi (E pastër, e bardhë, polake, kujdes për mishrat e dhëmbëve, e ndjeshme) dhe gjithashtu me 2 kohëmatës (Smartimer dhe Quadpacer) për larje optimale.

Karikimi me induksion bëhet përmes një kuti të lezetshme qelqi dhe kuti luksoze udhëtimi dhe mundëson a autonomi deri në 84 minuta. Mbërthimi i tij ergonomik dhe materialet cilësore e bëjnë Diamond Clean HX9352 / 04 një furçë e fortë, luksoze dhe e sigurt.

Shih Rishikimin e plotë: Philips Sonicare DiamondClean

3 – Waterpik Ultra

Waterpik kombinon teknologjia e zërit me një kokë qimesh të buta dhe të rrumbullakosura për të depërtuar thellë midis dhëmbëve për heqjen e pllakës, pastrim optimal dhe shëndet të shkëlqyer oral.

Ka 2 shpejtësi të rregullueshme për të larë sipas nevojave tuaja, përfshin gjithashtu Kohëmatësi 2 minuta dhe sinjal 30 sekonda për të ndryshuar pozicionin brenda gojës dhe kështu fitoni larjen e përsosur.

Përfshin 5 koka me unaza me ngjyra për nevoja të ndryshme, një 2 në 1 (furçë dhëmbësh elektrike dhe vaditës dentar), ato mund të ndërrohen edhe me koka të tjera të pajtueshme për përdorimin maksimal të teknologjisë së tyre të fundit të zërit.

Dizajni i tij është i thjeshtë dhe paraqet një dorezë ergonomike e mbuluar me gomë të butë për një mbajtje të rehatshme dhe të sigurt. Sa i përket karikimit të baterisë, ajo karikohet për disa orë dhe jep një autonomi deri në 20 minuta.

4 – Furçë dhëmbësh elektrike Xiaomi Mi T700

Xiaomi ka revolucionarizuar tregun e shëndetit oral me këtë furçë dhëmbësh elektrike që përmban një motor të fuqishëm me levitacion magnetik me teknologjia e zërit për të arritur një pastrim të thellë midis dhëmbëve.

e tyre 3 mënyra pastrimi (Standard, Soft, Custom) janë të shkëlqyera, veçanërisht zakoni, që ju ju lejon të konfiguroni larjen sipas nevojave tuaja.

Ka një sensor që zbulon pozicionin e furçës në çdo zonë të gojës dhe sinjalizon çdo 30 sekonda se është koha për ta ndryshuar atë. Gjithashtu nëpërmjet Bluetooth lidhet me aplikacionin Mi Home për të kontrolluar pastrimin oral dhe statusin e baterisë.

Koka me densitet të lartë është pa metal dhe kundër korrozionit duke lejuar një pastrim të thellë dhe të butë. Karikimi bëhet me induksion përmes një karikuesi që zbulon furçën, duke arritur një autonomi prej 18 ditësh. Dizajni është i thjeshtë dhe elegant me një kapje të rehatshme dhe të sigurt.

Shihni rishikimin e detajuar: Furçë dhëmbësh Xiaomi

5 – Oral-B Pro 750

Oral-B Smart 4 kombinon një lëvizje dinamike dhe të fuqishme me një kokë të kryqëzuar për të arritur një Pastrim i thellë me teknologji 3D (lëkundje, rrotullim, pulsim), duke hequr deri në 100% të pllakës në krahasim me një furçë manuale.

Modaliteti i tij "Pastrimi ditor" lejon larje intensive që mbulon të gjitha anët e dhëmbëve për të ruajtur shëndetin optimal oral. Përfshin a kohëmatës 2 minuta e cila është koha e larjes së rekomanduar nga dentistët dhe emeton a alarm çdo 30 sekonda për të ndryshuar pozicionin.

Karikimi me induksion dhe bateria e tij mundësojnë arritjen e një autonomi deri në 2 javë. Gjithashtu ka një dizajn të thjeshtë dhe modern, me Dorezë e veshur për një mbajtje të sigurt dhe të rehatshme.

Shihni informacionin e detajuar: Oral-B Pro 750

 

6 - Philips Sonicare HX6830 / 24

Kjo furçë përdor një motor me teknologji sonike që lejon lëngjet të depërtojnë thellë në shtresat ndërdhëmbore dhe linjat e mishrave të dhëmbëve për të hequr deri në 2 herë më shumë pllakëza dhe për të hequr mbi 90% të njollave në krahasim me një furçë manuale.

e tyre 2 mënyra pastrimi (Clean and Clean & White) dhe e tyre 2 lloje kohëmatësish (Smartimer dhe Quadpacer) garantojnë furçim optimal në kohën e duhur. Është në gjendje të eliminojë që në përdorimin e parë njollat ​​e zakonshme të prodhuara nga kafeja, vera ose duhani, duke lënë dhëmbë më të bardhë dhe më të shndritshëm.

Koka është e këmbyeshme (e pajtueshme me sistemin Click On), kështu që ju mund të përfitoni plotësisht nga teknologjia e zërit. Unazat me ngjyra të këmbyeshme e bëjnë atë furçën e përsosur për të gjithë familjen.

Karikimi bëhet nëpërmjet djepit dhe lejon Sonicare HX6830 a autonomia deri në 2 javë. Është një furçë dhëmbësh elektrike e lehtë me një dorezë të gomuar për një kapje të sigurt dhe të qetë.

Shikoni informacionin e plotë: Philips Sonicare White Healthy

Pyetjet e bëra më shpesh

Nëse keni ndonjë pyetje që nuk i kemi zgjidhur, lini ato në komente dhe ne do t'i zgjidhim me kënaqësi.

Sa shpesh ndërrohen kokat e furçave elektrike?

Me përdorim, qimet humbasin vetitë dhe kokat duhet të zëvendësohen për të marrë një furçë efektive. Kohëzgjatja është e ndryshme në varësi të prodhuesit, fortësisë dhe përdorimit, ndaj duhet të ndiqni rekomandimet e markës.

A mund të përdorin disa njerëz të njëjtën furçë?

Duke pasur koka të këmbyeshme, furçat elektrike të dhëmbëve mund të përdoren nga shumë përdorues.

A mund të përdorin fëmijët furça dhëmbësh elektrike?

Rekomandohet që fëmijët të mësojnë të lajnë me furçë me manual dhe mos e nisni elektrike deri në moshën 8 ose 9 vjeç.

Furça elektrike për fëmijë më të shitur

Me zbritjeShitjet kryesore nr. 2 Furça e dhëmbëve Oral-B Pro Kids...

Cilat janë furçat elektrike më të shitura?

Në përzgjedhjen tonë kemi përfshirë atë që ne e konsiderojmë si një nga vlerat më të mira për para, por Produktet më të shitura aktualisht janë këto:

Me zbritjeShitjet kryesore nr. 1 Furça e dhëmbëve Oral-B Vitality Pro...
Me zbritjeShitjet kryesore nr. 2 Furça e dhëmbëve Oral-B Vitality 100 ...
Me zbritjeShitjet kryesore nr. 3 Furça e dhëmbëve Oral-B Pro 3 3000...
Me zbritjeShitjet kryesore nr. 4 Furça e dhëmbëve elektrike...
Me zbritjeShitjet kryesore nr. 5 Furça e dhëmbëve Oral-B Pro Series 1...

Mos i humbisni këto artikuj


Sa dëshironi të shpenzoni për ujitësin e dhëmbëve?

Ne ju tregojmë opsionet më të mira me buxhetin tuaj

50 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.