Si të përdorni ujitësin e dhëmbëve? për atë që shërben dhe përfiton

vaditës oral çfarë është

Nëse nuk e keni të qartë çfarë është a Uditës, për çfarë shërben, si përdoret dhe cilat janë përfitimet e tij, ne do t'ju tregojmë të gjitha këto dhe shumë më tepër. Mund të jenë bërë modë vitet e fundit, por tashmë kanë qenë disa dekada duke përmirësuar higjienën orale e mijëra njerëzve me efikasitet të madh.

Ndoshta ju jeni të interesuar ¡¡: Irriguesit më të mirë të dhëmbëve

Si të përdorni një ujitës oral në mënyrë efektive?

Përdorimi i një hidropulsori në shtëpi është shumë i thjeshtë, megjithëse ju duhet ta përdorni atë gjatë përdorimeve të para për të marrë pak. rezultate perfekte dhe mos spërkatni shumë.

Efektiviteti i hidropulsorëve është më se i provuar, por me kusht që të përdoret si duhet.

Në këtë udhëzues ne shpjegojmë hap pas hapi si funksionojnë dhe ne ju japim disa këshilla dhe paralajmërime që duhet t'i keni parasysh.

Në përgjithësi Waterpik, Oral b, Lacer, Philips ose ndonjë markë përdoren në të njëjtën mënyrë. Në fund mund të shihni një demonstrim VIDEO!

Këshilla për përdorimin e tij

 • Ujitje orale nuk është zëvendësues për larjen dhe ju duhet ta bëni atë siç duhet pasi të keni larë dhëmbët për të marrë një higjienë më të plotë dentare.
 • Mund ta përdorni çdo herë që lani dhëmbët, përderisa nuk kaloni 5 minuta përdorim çdo dy orë.
 • Ju nuk duhet të përdorni vaditësin tuaj nëse keni ndonjë mëllenjë ose plagë e hapur në gjuhë ose në gojë.
 • Gjithmonë konsultohuni me manualin përdorimi i pajisjes suaj përpara përdorimit të parë
 • Kur të përfundoni ujitjen, mos harroni fikni hidropulsorin, zbrazni rezervuarin dhe hiqni grykën dhe ta ruani.
 • Të bëjë një pastrimi i vaditësit të gojës të paktën çdo 3 muaj për të zgjatur jetën e tij të dobishme

Si funksionon Irrigator Dentar?: Udhëzues përdoruesi hap pas hapi

Hapi 1:

Mbushni rezervuarin plotësisht me ujë të ngrohtë të rubinetit dhe sigurohuni që të jetë në vend të duhur.

 

mbushni rezervuarin e ujitësit të dhëmbëve

Hapi 2:

Zgjidhni grykën më të përshtatshme për ju dhe përshtateni atë. Shumica e pajisjeve thjesht shtypin derisa të dëgjoni një klikim.

zgjedh dhe fut grykën në dorezën e ujitësit

Hapi 3:

Herën e parë duhet të vendosni presionin në maksimum dhe të drejtoni drejt lavamanit derisa uji të dalë për disa sekonda.

fillimisht përdorni vaditësin waterpik

Hapi 4:

Përpara se të filloni ujitjen e gojës, rregulloni presionin në minimum për të shmangur shqetësimin dhe rregulloni pak nga pak sipas dëshirës tuaj.

presioni i ujitës oral në minimum

Hapi 5:

Vendoseni majën e gojës mbi dhëmbët tuaj në një kënd rreth 90 gradë. Mbyllni gojën në mënyrë që të mos spërkatni, por ta lini të hapur në mënyrë që uji të rrjedhë. Përkuluni në lavaman dhe ndizni pajisjen për të filluar pastrimin e gojës.

si të përdorni vaditësin

Hapi 6:

Duke filluar nga dhëmbët e pasmë, lëvizni majën e hundës pak mbi vijën e mishrave të dhëmbëve, duke pushuar shkurtimisht midis dhëmbëve. Në vetëm pak minuta goja juaj do të jetë krejtësisht e pastër dhe e freskët.

aplikoni ujitje

VIDEO-UDHËZUES PËR PËRDORIM UDHËZUESIN TUAJ

Përfitimet e Irrigatorit Dentar

Uditësit oral janë gjerësisht rekomanduar nga dentistët dhe ka të ndryshme studime klinike që kanë treguar efektivitetin e saj eliminimin e pllakave dhe përmirësimin e shëndetit të mishrave të dhëmbëve

 • Ato janë të sigurta, të lehta për t'u përdorur dhe më efektive se filli dentar.
 • Redukton inflamacionin dhe gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve.
 • Eliminoni pllakat, bakteret dhe mbetjet ushqimore në zonat e vështira për t'u arritur
 • Efikasitet më i madh duke përmirësuar shëndetin e mishrave të dhëmbëve rreth implanteve.
 • Më efektive në heqjen e pllakës rreth mbajtëseve.
 • Redukton dhe parandalon erën e keqe të gojës
 • Parandalon formimin e gurëve
 • Ndjenjë më e madhe pastërtie dhe freskie

Përfundime dhe Pyetje

Nga sa kemi parë, kombinimi i larja e përditshme me furçë me anë të ujitjes është kombinimi perfekt për të marrë një higjenë e shkëlqyer dentare në shtëpinë tonë. Duket rekomandimi i stomatologëve, studimet shkencore dhe vula e Shoqatës Amerikane të Stomatologjisë garanci të mjaftueshme për efektivitetin e tij.

Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me funksionimin e ujitësve oral mos ngurroni të na pyesni në komente.

Për të përforcuar informacionin:


Sa dëshironi të shpenzoni për ujitësin e dhëmbëve?

Ne ju tregojmë opsionet më të mira me buxhetin tuaj

50 €


* Lëvizni rrëshqitësin për të ndryshuar çmimin

8 komente mbi «Si të përdorim vaditësin dentar? për atë që shërben dhe përfitimet »

 1. Sapo bleva një Waterpik 100 dhe po bëj testin e fillimit me fuqinë më të lartë dhe jam i befasuar që e gjithë pajisja vibron shumë. Nuk e di nëse është normale apo ka ndonjë problem dhe nuk kam filluar ta përdor akoma. Mund të më thoni nëse kjo është normale? Faleminderit.

  përgjigje
  • Përshëndetje Julia. Është normale që të dridhet, por të vlerësosh nëse është shumë apo pak pa e parë është e ndërlikuar. Ajo që një personi i duket shumë, tjetrit i duket normale. Në këtë video mund të vlerësoni zërin që lëshon, megjithëse dridhjet nuk shihen https://www.youtube.com/watch?v=4FrR2FDNXpE

   përgjigje
 2. E vërteta është se vaditësi i gojës ma ka bërë gojën, mishrat dhe pastrimin shumë më të kompletuar! Goja ime ndihet plotësisht e pastër pasi përdor vaditësin tim oral dhe më pas laj dhëmbët! Ajo ka ndihmuar gurët dhe unë përdor vajin tim të shpëlarjes me vaj kokosi për 20 minuta çdo ditë pa dështuar! Çelësi është qëndrueshmëria dhe ju siguroj se do të shihni një ndryshim të madh në mishrat dhe dhëmbët tuaj më të bardhë dhe më të shëndetshëm!!

  përgjigje
 3. Sapo mora vaditesin oral waterpik dhe diten e pare lage pothuajse te gjithe trupin hahaha, por ishte investimi me i mire pasi kam implantuar nje hibrid superior, higjiena bie ne sy dhe e perdor vetem naten.

  një mijë hir

  përgjigje
 4. Përshëndetje, kam një pyetje, duhet ta shkëputni çdo ditë pas përdorimit ose duhet të lidhet përgjithmonë.
  Falënderim

  përgjigje

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.