Најдобрите електрични четки за заби

Изборот на соодветна четка за заби, како и техниката на четкање, е од големо значење за да се постигне ефикасно и безбедно чистење во исто време. Затоа решивме да го напишеме овој сеопфатен водич и ќе ви помогне да ја изберете најдобрата електрична четка за заби.

За да бидете успешни со купувањето, ние ќе ви кажеме сè; технологии, предности, недостатоци, препораки на стоматолози и долги други ... Сигурни сме дека благодарение на неа Ќе ви биде многу јасно што ви треба за да добиете најдобра и најздрава насмевка.

И како тоа да не е доволно, вклучивме а Избор со 6 од најдобрите електрични четки за заби Квалитет на цената кои сега можете да ги најдете на пазарот Ајде да одиме со тоа!

Која е подобра, електрична или рачна четка за заби?

Пред да ги запознаеме различните електрични четки за заби во длабочина, би сакале да разјасниме едно повторливо прашање кај многу корисници при изборот на едната или другата.

Што препорачуваат стоматолозите?

Според различни научни студии се чини очигледно дека електричните четки за заби обезбедуваат подобри резултати од прирачниците, кои се исто така многу ефикасни доколку се користат правилно. На среден рок, намалувања до 21% над бактериска плоча и 11% повеќе гингивитис.

Овие студии исто така заклучуваат дека подобри се оние кои работат со Ротари Осцилирачка технологија над другите механизми.

Овие податоци не значат дека не може да се добијат добри резултати со рачни четки, бидејќи подобрувањето на електронските уреди може да резултира како последица на тие се полесни за правилно користење и обично се користат 20-40% подолго.

Како заклучок може да се констатира дека повеќето корисници ќе се справат подобро со електронските уреди и, со неколку исклучоци, тоа е најдобриот избор.

Во кои случаи не треба да се користи?

Во одредени случаи, како што се хируршки или ортодонтски третмани, стоматологот може да препорача употреба на рачни четки специфични или следете одредени мерки на претпазливост со електрични.

Предности на електрични четки

 • Помалку абразиви (според технологијата)
 • Полесно за употреба
 • Поудобно
 • Потребен е помал напор
 • Поефективен

Недостатоци на електрични четки

 • Тие се поскапи од прирачниците
 • Тие зависат од електрична енергија
 • Имаат ризик од неуспех
 • Заземете повеќе простор

Каква електрична четка за заби да купите? Можности и совети

Ако сакате да направите добро купување, продолжете да читате, ви кажуваме што треба да барате и ви даваме неколку совети за избор.

Видови четки: Sonic и Rotary

Иако е вообичаено да се зборува за четки за заби со звучна или ротациона технологијаВо моментов постојат модели кои вклучуваат комбинација од неколку со ротации, пулсирања и вибрации, како што е Oral-B.

Како што сугерира името, ротационите модели ја користат предноста на ротацијата на главата, целосно или осцилирачки во двете насоки, за да извршат чистење. Оваа технологија делува со механичко дејство, како прирачниците, иако поефикасно поради неговата поголема брзина. Треба да се спомене дека тие се и поабразивни со забната глеѓ од рачните и звучните.

Од друга страна, звучната технологија функционира со вибрации со многу висока фреквенција што произведува два ефекти, движење на влакната и емисија на акустични бранови. Комбинацијата на двете теоретски го подобрува чистењето бидејќи се врши со помош на механичко дејство и хидродинамичко дејство.

Храна и автономија

На пазарот можеме да најдеме модели кои се напојуваат со батерии на полнење или батерии и секој има свои предности и недостатоци.

Ако изберете батерија, секогаш ќе зависите од полначот, со што тоа подразбира: Можност за дефект, што зафаќа повеќе простор и дека мора да го носите доколку ја користите истата четка на патувањата. Што повеќе, Ако батеријата е внатрешна, не може да се замени, ќе мора да го замените целиот уред ако не успее., затоа треба да изберете Литиум или Ni-Mh за да се избегне барем меморискиот ефект Ni-Cd.

Батериите се помалку практични, но не зависите од одреден полнач или батерија. Можете да набавите некои квалитетни на полнење за нормално користење и во случај на потреба да купите други или да користите алкални што можете да ги купите насекаде.

Глави

При изборот на вашата четка ве советуваме земете ја предвид цената на резервните делови и дека тие лесно се наоѓаат на продажба. Постојат брендови како Oral-B или Philips кои лесно можете да ги најдете во многу претпријатија, а има и други кои не знаете ни каде да ги најдете.

Важни карактеристики

Според нашето искуство, овие две функции се многу корисни за подобрување на ефикасноста на четкањето на забите:

Тајмери

Рутините за четкање препорачани од експертите секогаш споменуваат минимално време, па затоа е многу корисно да имате тајмери ​​кои ќе ви помогнат да ги контролирате.

Сензор за притисок

Друг совет за правилно четкање е да не вршите прекумерен притисок, бидејќи е штетно за глеѓта и непцата. На ротациони четки, кои се поабразивни, препорачливо е да се купат модели со сензор за притисок за да се избегне оштетување.

Паметни карактеристики

Со технолошкиот напредок, производителите вградуваат нови функции на четките за заби, иако многу од нив се навистина бескорисни и само го поскапуваат производот.

Режими на чистење

Иако има повеќе брзини може да биде корисно Тоа не е од суштинско значење, а уште помалку се додаваат други режими, како што е масажата.

Bluetooth и апликации

Поврзувањето со паметниот телефон за следење на чистењето на забите е уште една од новите функции што можете да ги најдете. Реалноста е дека тоа е друго Некорисен додаток кој троши повеќе енергија и го прави почувствителен на дефекти.

Кои се најдобрите брендови за електрични четки?

Во последниве години, многу брендови ги донесоа своите електрични четки за заби на пазарот, но Овие тројца сè уште се најпрепорачливи за нивното искуство во областа на оралното здравје.

 • Браун Орал-Б: Германската компанија е веројатно најпродавани на пазарот и оној со најголем каталог достапен во различни ценовни опсези. Тоа е компанија која Тие се во индустријата за орално здравје со години, имаат искуство и лесно се наоѓаат резервни делови.
 • Филипс: Philips нема толку обемен каталог, но имаТие се исто така искусни и лесно им ги наоѓате главите. За разлика од Браун, кој повеќе се фокусира на ротационата технологија, денес се обложуваат на звучни модели.
 • Ватерпик: Вотерпик е а компанија специјализирана за дентална хигиена, иако повеќе фокусирани на орални наводнувачи. Каталогот со четки на компанијата не е многу обемен и во Шпанија не се толку популарни како двете германски.

Најдобра споредба на четки за заби

Дизајн
Oral-Pro 2 2500N Electric...
Philips Sonicare DiamondClean ...
Waterpik Complete Care 9.0 -...
Xiaomi четка за заби MI ...
Четка за заби Oral-B Pro 1 750...
Бренд
Орално-Б
Филипс
Ватерпик
Xiaomi
Орално-Б
Модел
Oral B PRO 2 2500 CrossAction
Sonicare Diamond Clean HX9352
Sensonic SR-3000
Мојата електрична четка за заби
Oral-B PRO 750 CrossAction
технологија
Ротирачки + Пулсиран
Соник
Соник
Соник
Ротирачки + Пулсиран
Режими
2 брзини
5 режими
2 брзини
2 + Прилагодено
1
хранење
Литиумска батерија на полнење
Литиум-јонска батерија
Литиумска батерија
Литиумска батерија
Батерија на полнење
Тајмер
Сензор за притисок
Вредности
цена
59,99 €
-
-
52,61 €
49,44 €
Дизајн
Oral-Pro 2 2500N Electric...
Бренд
Орално-Б
Модел
Oral B PRO 2 2500 CrossAction
технологија
Ротирачки + Пулсиран
Режими
2 брзини
хранење
Литиумска батерија на полнење
Тајмер
Сензор за притисок
Вредности
цена
59,99 €
Дизајн
Philips Sonicare DiamondClean ...
Бренд
Филипс
Модел
Sonicare Diamond Clean HX9352
технологија
Соник
Режими
5 режими
хранење
Литиум-јонска батерија
Тајмер
Сензор за притисок
Вредности
цена
-
Дизајн
Waterpik Complete Care 9.0 -...
Бренд
Ватерпик
Модел
Sensonic SR-3000
технологија
Соник
Режими
2 брзини
хранење
Литиумска батерија
Тајмер
Сензор за притисок
Вредности
цена
-
Дизајн
Xiaomi четка за заби MI ...
Бренд
Xiaomi
Модел
Мојата електрична четка за заби
технологија
Соник
Режими
2 + Прилагодено
хранење
Литиумска батерија
Тајмер
Сензор за притисок
Вредности
цена
52,61 €
Дизајн
Четка за заби Oral-B Pro 1 750...
Бренд
Орално-Б
Модел
Oral-B PRO 750 CrossAction
технологија
Ротирачки + Пулсиран
Режими
1
хранење
Батерија на полнење
Тајмер
Сензор за притисок
Вредности
цена
49,44 €

Која е електричната четка со најдобар квалитет и цена?

Овде го имате нашиот избор со модели со најдобра вредност за парите на актуелниот пазар. Сигурни сме дека нема да се разочарате, Добрите мислења на корисниците можете да ги видите со кликнување на копчето.

1 – Oral-B PRO 2 2500

Главната карактеристика на оваа четка Oral-B е тоа што користи 3Д технологија, што и овозможува на главата да направи длабоко чистење во 3 движења: ротација од лево кон десно за 45 °, пулсирање од внатре кон надвор и осцилирачко движење за странично чистење.

Има 2 одлични режими за чистење (Дневно чистење и нега на непцата) за правилно четкање. Ја има и функцијата на сензор за притисок кој емитува сигнал кога четкањето е многу силно. Освен тоа, неговиот Професионален тајмер од 2 минути ви овозможува да го четкате точното време.

Вградува заоблена глава CrossAction која совршено се прилагодува на заботПонатаму, оваа четка поддржува различни Oral-B глави според вашите потреби за четкање.

Со индукциско полнење од 15 часа ќе добиете а автономија повеќе од 2 недели. Има модерен дизајн и безбедна и ергономска рачка за зафат.

Погледнете го деталниот преглед: Oral-B Pro 2500

2 - Philips Sonicare Diamond Clean HX9352 / 04

Оваа електронска четка за заби со високи перформанси ќе ви помогне да го подобрите оралното здравје и да ги избелите забите уште од првата употреба. отстранува 7 пати повеќе наслаги од рачната четка за заби.

Su моќен мотор со звучна технологија гарантира длабоко и нежно чистење, бидејќи течностите продираат меѓу забите и на линијата на непцата. Додека влакната на главата во облик на дијамант дозволуваат четкајте го забот на сите негови лица.

Има 5 режими за чистење (Чиста, бела, полска, нега на непцата, чувствителна) и исто така со 2 тајмери (Smartimer и Quadpacer) за оптимално четкање.

Индукциското полнење се врши преку симпатична стаклена чаша и луксузна торбичка за патување и овозможува a автономија до 84 минути. Неговиот ергономски стисок и квалитетни материјали го прават Diamond Clean HX9352 / 04 четка робустен, луксузен и безбеден.

Видете го целосниот преглед: Филипс Sonicare DiamondClean

3 – Целосна нега на Waterpik

Waterpik ги комбинира звучна технологија со глава од меки, заоблени влакна за да навлезе длабоко меѓу забите за отстранување на наслаги, оптимално чистење и одлично орално здравје.

Има 2 прилагодливи брзини да четкате според вашите потреби, вклучува и Тајмер од 2 минути и сигнал од 30 секунди за промена на положбата внатре во устата и на тој начин да се добие совршено четкање.

Вклучува 5 глави со обоени прстени за различни потреби, 2 во 1 (електрична четка за заби и забен наводнувач), може да се заменат и со други компатибилни глави за максимална употреба на нивната врвна звучна технологија.

Неговиот дизајн е едноставен и претставува а ергономска рачка покриена со мека гума за удобно и сигурно држење. Што се однесува до полнењето на батеријата, се полни за неколку часа и дава автономија до 20 минути.

4 – Електрична четка за заби Xiaomi Mi T500

Xiaomi направи револуција на пазарот за орално здравје со оваа електрична четка за заби која има моќен мотор со магнетна левитација со звучна технологија за да се постигне длабоко чистење меѓу забите.

Вашиот 3 режими на чистење (Standard, Soft, Custom) се одлични, особено обичајот, што вие ви овозможува да го конфигурирате четкањето според вашите потреби.

Има сензор кој ја открива положбата на четката во секоја област на устата и алармира на секои 30 секунди дека е време да се промени. Исто така преку Bluetooth се поврзува со апликацијата Mi Home за да го провери оралното чистење и статусот на батеријата.

Главата со висока густина е без метали и антикорозивни овозможувајќи длабоко и нежно чистење. Полнењето се врши со индукција преку полнач кој ја детектира четката, постигнувајќи автономија од 18 дена. Дизајнот е едноставен и елегантен со удобен и сигурен стисок.

Погледнете го деталниот преглед: Xiaomi четка за заби

5 – Oral-B Pro 750

Oral-B Smart 4 комбинира динамично и моќно движење со глава со вкрстени влакна за да постигне a длабинско чистење со 3D технологија (осцилација, ротација, пулсирање), отстранување до 100% од наслагите во споредба со рачна четка.

Неговиот режим „Дневно чистење“ овозможува интензивно четкање кое ги покрива сите страни на забите за да се одржи оптимално орално здравје. Вклучува а Тајмер од 2 минути кое е времето за четкање препорачано од стоматолозите и испушта а аларм на секои 30 секунди за промена на положбата.

Индукциското полнење и неговата батерија овозможуваат да се постигне a автономија до 2 недели. Има и едноставен и модерен дизајн, со Обложена рачка за сигурно и удобно држење.

Видете детални информации: Oral-B Pro 750

 

6 - Philips Sonicare HX6830 / 24

Оваа четка користи а мотор со звучна технологија што им овозможува на течностите да навлезат длабоко во интерденталните шевови и линиите на непцата за да се отстранат до 2x повеќе наслаги и да се отстранат над 90% од дамките во споредба со рачната четка.

Вашиот 2 режими на чистење (Clean and Clean & White) и нивните 2 типа тајмери (Smartimer и Quadpacer) гарантираат оптимално четкање во вистинско време. Успева да ги елиминира вообичаените дамки произведени од кафе, вино или тутун уште од првата употреба, оставајќи побели и посветли заби.

Главата е заменлива (компатибилна со системот Click On) за да можете целосно да ги искористите предностите на Sonic технологијата. Заменливите обоени прстени ја прават совршена четка за целото семејство.

Полнењето се врши преку држачот и овозможува Sonicare HX6830 a автономија до 2 недели. Тоа е лесна електрична четка за заби со гумена рачка за безбедно и мазно држење.

Погледнете ги целосните информации: Philips Sonicare Healthy White

Често поставувани прашања

Доколку имате прашања кои не сме ги решиле, оставете ги во коментар и со задоволство ќе ги решиме.

Колку често се менуваат главите на електричните четки?

Со употреба, влакната ги губат својствата и главите мора да се заменат за да се добие ефективно четкање. Времетраењето е различно во зависност од производителот, тврдоста и употребата, затоа мора да ги следите препораките на брендот.

Дали неколку луѓе можат да користат иста четка?

Имајќи заменливи глави, електричните четки за заби може да ги користат повеќе корисници.

Дали децата можат да користат електрични четки за заби?

Се препорачува децата да научат да четкаат со прирачникот и не палете електрично до 8 или 9 години.

Најпродавани детски електрични четки

Со попустТоп продажби бр. 1 Детска четка Oral-B Vitality...

Кои се најпродаваните електрични четки?

Во нашиот избор го вклучивме она што сметаме дека е едно од најдобрата вредност за парите, но Моментално најпродаваните производи се следниве:

Со попустТоп продажби бр. 1 Четка за заби Oral-B Vitality 100 ...
Со попустТоп продажби бр. 3 Четка Oral-B Vitality 100...
Со попустТоп продажби бр. 4 Електрична четка, електрична четка...
Со попустТоп продажби бр. 5 Четка за заби Oral-B Vitality 100 ...

Не ги пропуштајте овие артикли


Колку сакате да потрошите за наводнување на забите?

Ви ги прикажуваме најдобрите опции со вашиот буџет

50 €


* Поместете го лизгачот за да ја промените цената

Оставете коментар

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.