Како да се користи забен наводнувач? за она што служи и користи

орален наводнувач што е тоа

Ако не сте јасни што е а Наводнувач, за што служи, како се користи и кои се неговите придобивки, ќе ви го кажеме сето ова и многу повеќе. Можеби станаа модерни во последниве години, но веќе беа неколку децении подобрување на оралната хигиена на илјадници луѓе со голема ефикасност.

Можеби сте заинтересирани ¡¡: Најдобрите стоматолошки наводнувачи

Како ефикасно да се користи орален наводнувач?

Користењето хидропулсор дома е многу едноставно, иако треба да го искористите во текот на првите неколку употреби за да добиете малку совршени резултати и не прскајте премногу.

Ефективноста на хидропулсорите е повеќе од докажана, но под услов да се користи правилно.

Во овој водич објаснуваме чекор по чекор како функционираат а ние ви даваме неколку совети и предупредувања кои треба да ги земете во предвид.

Во принцип, Waterpik, Oral b, Lacer, Philips или која било марка се користат на ист начин. На крајот можете да видите ВИДЕО демонстрација!

Совети за користење

 • Орално наводнување не е замена за четкање и мора да го направиш правилно по четкање на забите да се добие поцелосна дентална хигиена.
 • Можете да го користите секогаш кога ќе ги четкате забите, се додека не надминувате 5 минути користење на секои два часа.
 • Не треба да го користите вашиот наводнувач ако го имате дрозд или отворена рана на јазикот или устата.
 • Секогаш консултирајте се со прирачникот користење на вашиот уред пред првата употреба
 • При завршувањето на наводнувањето не заборавајте исклучете го хидропулсорот, испразнете го резервоарот и извадете ја млазницата и зачувај го.
 • Направи чистење на орален наводнувач најмалку на секои 3 месеци да го продолжи својот корисен век

Како работи стоматолошкиот наводнувач?: Упатство за употреба чекор-по-чекор

Чекор 1:

Наполнете го резервоарот целосно со топла вода од чешма и проверете дали е правилно поставен.

 

пополнете го резервоарот за наводнување на забите

Чекор 2:

Изберете ја најсоодветната писка за вас и поставете ја. Повеќето уреди само притискаат додека не слушнете клик.

избира и ја вметнува млазницата во рачката на наводнувачот

Чекор 3:

Првиот пат треба да го поставите притисокот на максимум и да насочите кон мијалникот додека не излезе вода неколку секунди.

прво користете waterpik наводнувач

Чекор 4:

Пред да започнете со орално наводнување, регулирајте го притисокот на минимум за да избегнете непријатност и прилагодете го малку по малку по ваш вкус.

притисок на оралниот наводнувач на минимум

Чекор 5:

Поставете го врвот на устата на забите под агол од околу 90 степени. Затворете ја устата за да не прскате, туку оставете ја подотворена за да може да истече водата. Наведнете се на мијалникот и вклучете го апаратот за да започнете со оралното чистење.

како да се користи наводнувачот

Чекор 6:

Почнувајќи од задните заби, поместете го врвот на млазницата веднаш над линијата на непцата, накратко застанувајќи помеѓу забите. За само неколку минути вашата уста ќе биде совршено чиста и свежа.

применуваат наводнување

ВИДЕО-ВОДИЧ ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ВАШИОТ НАВОДНИК

Придобивките од наводнувачот за заби

Оралните наводнувачи се широко распространети препорачани од стоматолози а има различни клинички студии кои ја покажаа неговата ефикасност елиминирање на наслагите и подобрување на здравјето на непцата

 • Тие се безбедни, лесни за употреба и поефикасни од забен конец.
 • Го намалува воспалението и крварењето на непцата.
 • Елиминирајте ги наслагите, бактериите и остатоците од храна во тешко достапни места
 • Поголема ефикасност за подобрување на здравјето на непцата околу имплантите.
 • Поефикасна во отстранувањето на наслагите околу заградите.
 • Го намалува и спречува лошиот здив
 • Спречува формирање на забен камен
 • Поголемо чувство на чистота и свежина

Заклучоци и прашања

Од она што го видовме, комбинацијата на секојдневно четкање со употреба на наводнувач е совршена комбинација за да се добие а одлична дентална хигиена во нашиот дом. Се чини дека препораката на стоматолозите, научните студии и печатот на Американската стоматолошка асоцијација доволни гаранции за неговата ефикасност.

Доколку имате прашања во врска со функционирањето на оралните наводнувачи слободно прашајте не во коментар.

За да се засилат информациите:


Колку сакате да потрошите за наводнување на забите?

Ви ги прикажуваме најдобрите опции со вашиот буџет

50 €


* Поместете го лизгачот за да ја промените цената

7 коментари на тема „Како да се користи стоматолошкиот наводнувач? за она што служи и користи »

 1. Штотуку купив Waterpik 100 и го правам тестот за стартување со поголема моќност и ме чуди што целиот уред вибрира многу. Не знам дали е нормално или има проблем и се уште не сум почнал да го користам. Можете ли да ми кажете дали ова е нормално? Благодарам.

  одговорот
  • Здраво Јулија. Нормално е да вибрира, но да се процени дали е многу или малку без да се види е комплицирано. Она што на еден човек му изгледа многу, на друг му изгледа нормално. Во ова видео можете да го цените звукот што го емитува, иако вибрациите не се гледаат https://www.youtube.com/watch?v=4FrR2FDNXpE

   одговорот
 2. Вистината е дека оралниот наводнувач ми ги направи устата, непцата и чистењето многу покомплетни! Мојата уста се чувствува целосно чиста откако ќе го користам мојот орален наводнувач и потоа ќе ги измијам забите! Тоа му помогна на забен камен и јас го користам моето плакнење со кокосово масло 20 минути секој ден без неуспех! Клучот е конзистентноста и ве уверувам дека ќе видите голема разлика во вашите побели и поздрави непца и заби!!

  одговорот
 3. Штотуку го добив мојот орален наводнувач waterpik и првиот ден го намокрив скоро целото тело хахаха, но тоа беше најдобрата инвестиција бидејќи имам вграден супериорен хибрид, хигиената е забележлива и го користам само навечер.

  илјада благодат

  одговорот

Оставете коментар

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.